Kvaliteedimärgid ja toidumärgised

Nii Euroopa Liidus üldiselt kui ka Eestis kitsamalt on tootjatel võimalik lisada toidupakendile erinevaid märgiseid.

Märgid võivad anda teavet toidutoote kvaliteedi või päritolu kohta, viidata pikkadel traditsioonidel põhinevale tootmisviisile, näidata toote eritunnuseid ja palju muud.

Kvaliteedimärgid aitavad kaitsta tootjate huve ja teha ostjale toodete valimise lihtsamaks. Näiteks aitavad kvaliteedimärgid valida toitu vastavalt maitse-eelistusele, toetada kohalikku tööstust või olla kindel toote valmistamisviisis.

Euroopa Liidu kvaliteedimärgid

Kaitstud päritolunimetus (Protected Designation of Origin, PDO)

Mida näitab? Toode, mis pärineb kindlast riigist või regioonist ning millel on kohale iseloomulikest inim-ja keskkonnafaktoritest tulenevad erilised omadused

Kriteeriumid:

  • tooraine pärineb kindlast geograafilisest piirkonnast ning ka tootmine, töötlemine ja müügiks ettevalmistamine toimuvad sealsamas
  • kaitstud päritolunimetust kandva toote omadused on otseselt sõltuvad piirkonna inim- ja keskkonnafaktoritest

Kes kontrollib vastavust? Põllumajandus- ja Toiduamet

Tootegrupid: liha-, piima-, kalatooted, puu- ja juurviljad; töödeldud toodetest õlu, taimeekstraktidest valmistatud joogid, sinep, pagaritooted, koogid, küpsised ja kondiitritooted ning makaronitooted

Kvaliteedimärk: kaitstud päritolunimetus

Kaitstud geograafiline tähis (Protected Geographical Indication, PGI)

Mida näitab? Kaitstud päritolunimetusega sarnane, kuid tingimused on vabamad. Mõni tootmise etapp võib toimuda ka väljaspool määratletud geograafilist piirkonda

Kriteeriumid:

  • vähemalt üks tootmisetapp on toimunud määratletud geograafilises piirkonnas
  • kaitstud geograafilise tähisega toote seos geograafilise piirkonnaga võib põhineda ka mainel

Tootegrupid: liha-, piima-, kalatooted, puu- ja juurviljad. Töödeldud toodetest õlu, taimeekstraktidest valmistatud joogid, sinep, pagaritooted, koogid, küpsised ja kondiitritooted ning makaronitooted.

Kes kontrollib vastavust? Põllumajandus- ja Toiduamet

Eesti kaitstud geograafilised tähised

Menetlusel olevad kaitstud geograafilise tähise taotlused

Kaitstud geograafiline tähis 'Eesti rukkileib'

Vastuväidete esitamise tähtaeg: 24. mai 2024

Kvaliteedimärk: kaitstud geograafiline tähis

Garanteeritud traditsiooniline toode (Traditional Specialty Guaranteed, TSG)

Mida näitab? Toode on traditsioonilise tootmisviisi või koostisega ning erineb seetõttu teistest samalaadsetest toidutoodetest, kusjuures välimust tunnusjooneks ei loeta

Kriteeriumid:

  • eripära ei või piirduda kvalitatiivse või kvantitatiivse koostisega ega tootmisviisiga, mis on määratletud Euroopa Liidu või riiklikes õigusaktides, standardimisasutuste kehtestatud või vabatahtlikes standardites
  • registreerimiseks peab toode olema kas traditsioonilisest toorainest, traditsioonilise koostisega või toodetud ja/või töödeldud traditsioonilisel viisil. Nimi peab väljendama eripära ning ei tohi olla seotud mingi geograafilise piirkonnaga

Tootegrupid: lisaks põllumajandussaadustele ja -toodetele ka õlu, šokolaad ja muud kakaosisaldusega toidukaubad, kondiitritooted, koogid, küpsised ning muud pagaritooted, makaronitooted, eelnevalt töödeldud toidud, vürtsikastmete pooltooted, supid, puljongid, taimeekstraktidest valmistatud joogid, jäätised ja puuviljajäätised.

Kes kontrollib vastavust? Põllumajandus- ja Toiduamet

Kvaliteedimärk: garanteeritud traditsiooniline eritunnus

Selle kohta, mis nimetused ning milliste kvaliteediskeemide alt on kaitstud, leiab täpsemat teavet Euroopa Liidu geograafiliste tähiste registrist eAmbrosia. Nimetused on Euroopa Liidus registreeritud ja kaitstud sellisel kujul, nagu need on registrisse kantud; nimetuste tõlkimine ei ole lubatud.

Lisaks on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ameti (EUIPO) koostöös valminud andmebaas GIview, mis sisaldab teavet ka rahvusvaheliste lepingute alusel kaitstud nimetuste kohta.

Lisateave

Teises Euroopa Liidu liikmesriigis esitatud päritolunimetuse, geograafilise tähise või garanteeritud traditsioonilise toote nimetuse registreerimise taotlusele ja tootespetsifikaadi muutmise taotlusele võib esitada vastuväite kolme kuu jooksul alates taotluse avaldamisest Euroopa Liidu Teatajas. Vastuväide esitatakse Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumile ning edastatakse Euroopa Komisjonile.

Viited

eAmbrosia

Euroopa Liidu geograafiliste tähiste register

GIview

Euroopa Liidu ja rahvusvaheliste geograafiliste tähiste andmebaas

Riiklikult tunnustatud kvaliteedikavad

Euroopa Liidu liikmesriikidel on võimalik tunnustada kvaliteedikavasid ka riiklikult. Sel puhul on tegu riigi garantiiga, et kvaliteedikava raames valminud tootel on kavas lubatud omadused.

Riikliku tunnustuse taotlemiseks koostab tootjarühm (tootjaid koondav rühm) kvaliteedikava, mis esitatakse Põllumajandus- ja Toiduametile ning saadetakse ka Euroopa Komisjonile.

Eestis on kaks riiklikult tunnustatud kvaliteedikava – "Rohumaaveise liha tootmine" ja "Biosfääri programmiala rohumaaveis ja -lammas".

"Rohumaaveise liha tootmine" – sätestab nõuded maherohumaaveise liha tootmiseks.

Kvaliteedikava "Riiklikult tunnustatud rohumaaveise liha" märk

"Biosfääri programmiala rohumaaveis ja -lammas" – tootmine toimub UNESCO MAB-sertifikaadiga biosfääri programmialades, kus majandatakse säästva arengu põhimõtete alusel, kasutades lahendusi, mis võimaldavad bioloogilise mitmekesisuse säilimise.

Kvaliteedikava "Biosfääri rohumaa veis ja lammas" märk

Mida näitab? Lõpptootel on kas eritunnused, eripärased kasvatus- või tootmismeetodid või selle kvaliteet on oluliselt parem kui kaubandusstandarditega nõutav.

Kriteeriumid:

  • toode on eripärane;
  • kvaliteedikava peab
    • olema avatud kõigile tootjatele,
    • sisaldama siduvaid spetsifikatsioone ning
    • olema läbipaistev ja tagama toodete täieliku jälgitavuse.

Riiklikult tunnustatud kvaliteedikavad peavad vastama Euroopa Komisjoni delegeeritud määruse (EL) 2022/126 artiklis 47 sätestatud nõuetele.

Mahemärgistus

Mahepõllumajanduslik tootmine on üks Euroopa Liidu põllumajandustoodete kvaliteedikavadest.

Mahe- ehk ökomärgistus võeti kasutusele selleks, et aidata tarbijatel valida tooteid, mille tootmisel on kasutatud looduslikke aineid ja meetodeid, toetades keskkonnakaitset, loomade heaolu ning maaelu arengut.

Mahemärgistust võib oma toidul või toodetel kasutada isik, kelle tegevus on mahepõllumajanduse seaduse alusel tunnustatud ning järgib kehtivaid nõudeid.

Sõnaga "ökoloogiline" või liitsõnaga, mille täiendsõna on "öko", ning sõnaga "mahe" või liitsõnaga, mille täiendsõna on "mahe", võib märgistada üksnes toitu või toodet, mis on toodetud ja töödeldud mahepõllumajanduse seaduse nõuete kohaselt.

Euroopa Liidu mahepõllumajandus

Mida näitab? Toode on toodetud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse 2018/848 nõudeid järgides. Märgi kasutamine on Euroopa Liidus toodetud pakendatud mahetoidu müümisel kohustuslik, imporditud mahetoodete puhul on see vabatahtlik.

Kriteeriumid:

  • toote saamisel ei ole kasutatud kunstlikke mineraalväetisi, taimekaitsevahendeid, säilitusaineid ega toiduvärve
  • Vastab Euroopa Liidu mahepõllumajanduse nõuetele

Tootegrupid: toidutooted ja loomasööt

Euroopa Liidu mahetoote logo: valgetest tähekestest joonistuv stiliseeritud leht helerohelisel taustal.

Eesti ökomärk

Mida näitab? Toode on mahepõllumajanduslikult toodetud ja töödeldud

Kriteeriumid:

  • toote saamisel ei ole kasutatud kunstlikke mineraalväetisi, taimekaitsevahendeid, säilitusaineid ega toiduvärve

Kes annab välja? Ökomärgi kasutusõiguse saavad mahetootjatena ja töötlejatena riiklikult tunnustatud ja vastavasse registrisse kantud ettevõtted.

Kes kontrollib vastavust? Põllumajandus- ja Toiduamet

Tootegrupid: toidutooted ja loomasööt

Eesti ökomärk, tekstiga, positiivis

Viimati uuendatud 20.02.2024